Korzystając z noclegów w kwaterach w Płocku warto zwrócić uwagę na poniższe miejsca.

O Płocku

Płock to położone nad Wisłą jedno z najstarszych miast w Polsce. Ma już blisko 1000 lat. O jego historii świadczą liczne zabytki – m.in. stare kościoły i bazyliki. Ich gotycki rodowód sprawił, że Płock jest jednym z miast reprezentujących Polskę na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Płock dzisiaj słynie jednak nie tylko z zabytków. Jest potentatem na krajowym, a nawet europejskim rynku paliw płynnych. Na jego terenie znajduje się park przemysłowo-technologiczny. Kultura w mieście jest także na wysokim poziomie. Reprezentują ją m.in. Orkiestra Symfoniczna i Teatr Dramatyczny.

Stary Rynek

rynek-plockStary Rynek stanowi dawne centrum średniowiecznej osady książęcej z XV w. Do 1816 r. znajdował się u gotycki ratusz. Obecna zabudowa placu, który zachował średniowieczny układ przestrzenny, pochodzi z XVIII i XIX w.

Tumska – deptak

tumska-deptakReprezentacyjna ulica miasta Płock.

Pierwsze wzmianki o ul. Tumskiej pojawiły się na początku XIX w., kiedy połączyła Rynek Kanoniczny (obecnie Plac Narutowicza) z Nowym Rynkiem.

Szybko stała się główną ulicą handlową miasta, przy której mieściły się liczne sklepy i reprezentacyjne budowle miejskie (dawny Hotel Angielski). To znaczenie zachowała do dziś i jako najsłynniejszy płocki deptak przyciąga każdego turystę, który zawita do Grodu Krzywoustego.

Amfiteatr

Nowy amfiteatr w Płocku, jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce amfiteatr-plockjest administrowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Amfiteatr znajduje się na Wzgórzu Tumskim, przy ulicy Rybaki i ma wyjątkowo malowniczą lokalizację. Został wkomponowany w zbocze wiślanej skarpy, która w Płocku ma wysokość ponad 50 m od lustra wody. Obiekt wydarzeń kultularnych: kabarety, koncerty muzyczne, wybory Miss Polski, itd.

Bulwar nad Wisłą

bulwar-nad-wislaU stóp Tumskiego Wzgórza, nad rzeką rozciąga się Bulwar nad Wisłą. Bulwar ciągnie się wdłuż rzeki do mostu im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to najciekawszy teren spacerowy i rekreacyjny Płocka z pięknymi widokami i atrakcjami. Przy bulwarze znajduje się trasa rowerowa, port, wypożyczalnie sprzętu wodnego. W sezonie letnim przy bulwarze odbywają się koncerty muzyczne oraz imprezy kulturalne. Nad brzegiem Wisły rozstawione są sezonowe ogródki piwne i restauracje. Podążając bulwarem w stronę Kępy dojdziemy do kąpieliska miejskiego Sobótka.


Molo nad Wisłą

Molo w Płocku jest obiektem nowoczesnym, położonym w szczególnym miejscu. molo-nad-wislaMolo spacerowe na Wiśle w Płocku jest częścią nabrzeża wiślanego jest pomostem dla pieszych o długości 360 metrów na końcu, którego znajduje się restauracja i zlokalizowane jest naprzeciw Wzgórza Tumskiego usytuowanego podobnie jak sam obiekt po prawej stronie Wisły.

Przejażdżki po Wiśle Płock

statek-rusalka-plockWycieczka statkiem RUSAŁKA i jedną z najszybszych hybrydowych łodzi pontonowych typu R.I.B. To okazja do podziwiania płockiego Wzgórza Tumskiego oraz otaczającej go przyrody od strony Wisły


Wieża Ciśnień

Płock, usytuowany na wysokiej skarpie, przez całe wieki cierpiał z powodu niedostatku wody. W 1498 r. miasto otrzymało zgodę króla Jana Olbrachta na budowę wodociągu, jednak prace zostały rozpoczęte dopiero w 1535 r.

wieza-cisnien


ZOO – Miejski Ogród Zoologiczny

Pięknie położone płockie ZOO zajmuje powierzchnię ponad 10 ha, na których zoo-plockeksponuje 3,5 tysiąca zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków…
Miejski Ogród Zoologiczny powstał w 1951 roku na skarpie wiślanej. W ogrodzie obecnie hodowanych jest ok. 3000 zwierząt w 350 gatunkach, wśród nich m.in. tamaryny i marmozety – najmniejsze małpki świata, a także niedawno sprowadzone pingwiny. Przy współpracy z ogrodami botanicznymi, prezentowana jest kolekcja drzew i krzewów z indywidualnymi opisami. ZOO prowadzi szeroką działalność edukacyjną wspólnie ze szkołami, przedszkolami, placówkami dla osób specjalnej troski, organizuje lekcje, imprezy specjalne, wystawy.
Ogród posiada – mini ZOO, zwiedzający mogą w nim karmić kózki oraz zobaczyć inne domowe zwierzęta króliki, kucyki, owce, świnki, kury.
Działalność i rozwój płockiego Ogrodu wspiera od 1977 roku Towarzystwo Przyjaciół ZOO.

Płocki Ogród jest członkiem:
Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA)
Światowego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA)
Międzynarodowego Związku Dydaktyków ZOO (IZE)
Międzynarodowego Systemu Informacji o Gatunkach (ISIS)
Dyrektor ZOO A.Niwelińki jest członkiem Grup Doradczych EAZA TAG bezkręgowców, płazów i gadów.

ZOO czynne: latem 9.00-19.00, zimą 9.00-15.00. 
Ceny biletów: 8zł normalny, 6zł ulgowy, 5zł zbiorowy.
W weekendy i święta dla zwiedzających płockie ZOO udostępniony jest parking 
na terenie Zespołu Szkół Technicznych (70-tka) ul. Kilińskiego 4

Adres: 09-402 Płock, ul. Norbertańska 2
telefon: 024 366 05 14
strona: www.zoo.plock.pl
e-mail: anzooplock@data.pl

Płocki Park Linowy

Zapraszamy do Parku Linowego Kraina Wrażeń znajdującego się w Płocku przy park-linowy-plockulicy Mazowieckiej, na terenie pięknego lasu na osiedlu Borowiczki!
W Krainie Wrażeń nie jest ważne czy masz lat 3 czy 99 bo każdy znajdzie coś dla siebie. Zabawa w naszym Parku to niezapomniane wrażenia, adrenalina i wysiłek na świeżym powietrzu. Jest to rekreacja zarówno dla dzieci, młodzieży jak również dla osób dorosłych.
Nasz Park linowy to cztery trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym jedna dla najmłodszych od lat 3 (bez asekuracji). Na pozostałe trasy mogą wchodzić dzieci od lat 6, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna a młodsze pociechy jedynie w towarzystwie instruktora, rodzica lub opiekuna. Minimalny wymagany wzrost to ok. 110-120 cm.
Na amatorów mocnych wrażeń czeka kilkadziesiąt przeszkód, dwulinowe mosty, platformy, drabiny, siatki, kolejki tyrolskie oraz ścianka wspinaczkowa. Trudność poszczególnych tras jest zróżnicowany, stopniowany od bardzo łatwego, aż do tras trudnych, dlatego każdy znajdzie coś na miarę swoich sił i możliwości.
Nad bezpieczeństwem naszych gości czuwają doświadczeni instruktorzy, którzy zawsze chętnie służą pomocą i radą. Przed wyruszeniem na trasę każdy gość Parku linowego przechodzi krótki instruktaż oraz weryfikuje swoje umiejętności na kilku przeszkodach trasy szkoleniowej.
Park Linowy Kraina Wrażeń w Płocku dzięki położeniu wśród naturalnych lasów zapewnia niepowtarzalną atmosferę oraz wspaniałe przeżycia dla amatorów przygód i wspinaczek.

Nasz Park jest do Waszej dyspozycji od końca kwietnia do końca października. Dla grup od 4 osób możemy otworzyć Park na życzenie, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Grupy powyżej 10 osób prosimy o wcześniejszą rezerwację. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych (opady deszczu) nie pracujemy =)

Ponadto w Parku znajduje się zadaszona wiata, gdzie można zorganizować np. urodziny, imieniny czy inne imprezy okolicznościowe.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie internetowej. Przyjdź, zobacz i aktywnie spędź swój czas na świeżym powietrzu w Parku Linowym!

Adres: 09-410 Borowiczki, ul. Mazowiecka
telefon: 503016619
strona: www.plockiparklinowy.pl
 e-mail: biuro@plockiparklinowy.pl

Muzeum Mazowieckie

Należy do najstarszych w kraju, powstało w 1821 r. z połączenia zbiorów muzeum-mazowieckieTowarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej, jedno z najstarszych istniejących tego typu placówek w Polsce. Muzeum gromadzi eksponaty i materiały naukowe związane z historią Mazowsza i dziejami sztuki. Obecnie posiada największą kolekcję sztuki secesyjnej w Polsce. Od 2005 roku mieści się w nowej siedzibie – w pięknej, odrestaurowanej kamienicy przy ul. Tumskiej 8.

Zamek Książąt Mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich w Płocku nierozerwalnie wiąże się z historią miasta. zamek-ksiazat-mazowieckichPoczątki osadnictwa na Wzgórzu Tumskim w Płocku, gdzie mieści się obecnie zamek datuje się na X wiek. Dzięki usytuowaniu u zbiegu szlaków handlowych i dogodnemu, obronnemu ukształtowaniu terenu na skarpie ponad lustrem Wisły, miejsce to stało się idealne dla stworzenia warownego grodu. Swój największy rozwój zawdzięczał on Władysławowi Hermanowi, który wzniósł również na jego terenie romańską katedrę. To właśnie na jej miejscu, prawie trzysta lat później Kazimierz Wielki wybudował gotycki zamek, który do końca XV wieku służył jako siedziba książąt mazowieckich.
adres: 09-400 Płock, ul. Mostowa
www.pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_książąt_mazowieckich_w_Płocku

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku należy do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta…
Lokalizacja
ul. Mostowa 2
09-402 Płock

Kontakt
tel. +48 24 268 04 52
 www.katedraplock.pl

Katedra i klasztor Mariawitów

Wzniesiony w latach 1911-1914 w stylu neogotyckim według projektu pierwszego kosciol-mariawitowbiskupa Jana Marii Kowalskiego, architekta amatora. Kościół zbudowano na planie litery E (jak Eucharystia). Pierwotnie w tym miejscu stał dworek kupiony w 1902 roku przez matkę św. Marii Franciszki Kozłowskiej założycielki mariawityzmu.

Fara płocka – kościół farny św. Bartłomieja.

Ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego, konsekrowana przez biskupa fara-plockapłockiego Klemensa 23 kwietnia 1356 roku. Przez trzysta lat przeżywała swoją świetność jako budowla gotycka, potem przebudowywana przez Jana Baptystę Wenecjanina otrzymała elementy renesansowe, aby ostatecznie przyjąć wystrój barokowy.


Most im. Legionów Piłsudskiego z 1938 r. w Płocku.

Najdłuższa kolorowa iluminacja w Europie 

Most zabytkowy z 1938 roku, liczący ponad 600 metrów most im. Legionów Piłsudskiego, jest królem w kategorii most-pilsudskiegonajwiększej i najdłuższej kolorowej iluminacji takiego obiektu w Polsce.

Orlen Arena- Płock

orlen-arenaCentrum widowiskowo-sportowe Płock Orlen Arena.: mecze piłki ręcznej, koncerty, imprezy, pokazy, widowiska, sport.


Ciuchcia Tumska

Dwuwagonikowa kolejka – atrakcja wozić będzie chętnych do ZOO. Pierwszym ciuchcia-tumskaprzystankiem kolejki i zarazem początkiem trasy będzie właśnie parking przy ul. Warszawskiej (obok sklepu meblowego).

Jednorazowo kolejka zabierze 40 osób (po 20 w wagoniku).
Będzie jeździć w weekendy i święta od maja do końca sierpnia od godz. 11 do 17
(kursy co półtorej godziny).

Od 1 maja do końca sierpnia po Płocku w piątki, soboty, niedziele i święta będzie kursowała kolejka turystyczna.
Składa się z dwóch 20-osobowych wagoników, łączna długość pojazdu około 23 m, szerokość 2,2 m.
Godziny kursów: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00 (co półtorej godziny).

Pływalnia Miejska “Podolanka”

basen-podolankaBasen oferuje:

 • niecka sportowa o wymiarach 25m x 16m, głębokości 1,8m, z 6 torami
 • niecka rekreacyjna wyposażona w atrakcje wodne: masaż boczny, boczno-denny, dwa masaże karku, trzy dzikie źródła, przeciwprąd, pięć gejzerów-ławek powietrznych i grzybek;
 • brodzik dla dzieci do lat 7 o głębokości 0,4m;
 • jacuzzi dla sześciu osób;
 • zjeżdżalnia o długości 72m z elektronicznym pomiarem czasu, dla wielu bywalców „gwóźdź programu”;
 • dwie sauny fińskie;

Wszystkie baseny posiadają rozbudowany system iluminacji świetlnych, możliwy do stosowania po zmroku. Ponadto na terenie obiektu:

 • klub fitness
 • siłownia
 • solarium
 • zakład fryzjerski
 • sklep sportowy
 • barek
 • punkt sprzedaży biletów miesięcznych

Adres: ul. Czwartaków 6 Płock
Telefon: 024 267 83 20

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego

teatr-plock
Adres: ul. Nowy Rynek 11 Płock
Telefon: 024 262 60 71

Kino “Przedwiośnie”

kino-przedwiosnie-plockAdres: ul. Tumska 5 a Płock
Telefon: 024 262 25 65


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zwiedzanie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to prawdziwa podróż do muzeum-wsi-mazowieckiejprzeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. W skład ekspozycji wchodzi: zespół dworski, karczma, kuźnia, chałupa kowala, olejarnia, wiatrak.. Wystrój wnętrz uwzględnia okresy świąteczne, tradycyjne zajęcia domowe i rzemiosło. Obejście zabudowań prezentuje typowe widoki dla dawnej wsi: warzywniaki, sady, ogródki kwiatowe, miedze z pasącymi się zwierzętami. Scenerię tą często wykorzystują filmowcy; realizowano tu m.in. sceny do „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Tadeusza”.

Adres: ul. Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
Kontakt – tel. +48 24 275 28 83  e:mail:   skansen@mwmskansen.pl